Перейти к содержанию
Форум химиков на XuMuK.ru

Structural formulas of Chemistry


Nedelcho

Рекомендуемые сообщения

🚑 Решение задач, контроши, рефераты, курсовые и другое! Онлайн сервис помощи учащимся. Цены в 2-3 раза ниже!

Hello everybody,I am not very good in wrting Russian,I am very sorry to write in English.Can you help me?I can read in Russian wellqI am looking for a Handbook how to write structural formulas of Neorganic and Organic Substances.Can someone help me find such handbook or a book explaining in Russian how to write such formulas.I will be very obliged!

Ссылка на комментарий

Hello again,thank you very much,МаксимО  for your help.It is very easy and useful link.I have read it and have found the explanation is about the basi structural formulas in Organic Chemistry.I am looking for knowledge how to write structural formulas in Organic and Inorganic Chemistry.I know Russian Science is one of best and need if possible knowledge ,more detailed how to scheme structural formulas in these two parts of Chemistry-Organic and Inorganic?

Большой привет и спасибо in advance.

Hope hear from You soon!

Ссылка на комментарий

Спасибо,у Вас наука очен Велика,хорошая.Привет всем,Я из Болгария,два года училься Русскаой Язык в школе.Далее перемены пришле,политические.Очен непростое время.Меня очень нравится Россия и Российская наука.Извините меня,я говорю русский очень плохо.Please,write a link which can help me understand and gives me hint to Chemistry.I am beginner in Chemistry and wish to learn it.Today I registered in  your web site-forum.It amazed me much,you are very smart.First I am trying to understand how to write Inorganic and Organic formulas or how to write Chemiscal formulas at all.Your Scienece is great and tha''ts why I decide to write ,simple ot even stupid questions to you.Hope I am not boring.If you like help me with scanned books ,such mr.Fr.did,to make my first steps in Chemistry.Hope you will have time for me.

Зараннее спасибо!

Ссылка на комментарий

Фундаментална книга по обща химия:

nekrasovI.djvu [9.64 Мб] 

nekrasovII.djvu [12.92 Мб]

Пиши по-добре на български език, той понятней английски.

Изменено пользователем Максим0
Ссылка на комментарий

Здравствуйте,благодаря Ви много за помощта.Непременно,обязятельно ще прочета труда на Некрасов,Мисля,че разбирам изложения материал в книгата.Бих искал да уча химия в университет и затова зададох въпроси във Вашия форум.Все още съм начинаещ по химия.Имам рроблеми със записването на химичните формули-видовете формули и изравняването на химичните уравнения....Старая се и се надявам да овладея поне малко от науката химия.

Надявам се ,ако Вие намерете подходящи учебни материали по запис на химични формули и изравняване на хим.уравнения,моля изпратете.

Желая Ви хубав ден!

П.П.Некрасов е просто супер,спасибо за вниманието.

Ссылка на комментарий

Для публикации сообщений создайте учётную запись или авторизуйтесь

Вы должны быть пользователем, чтобы оставить комментарий

Создать аккаунт

Зарегистрируйте новый аккаунт в нашем сообществе. Это очень просто!

Регистрация нового пользователя

Войти

Уже есть аккаунт? Войти в систему.

Войти
  • Последние посетители   0 пользователей онлайн

    • Ни одного зарегистрированного пользователя не просматривает данную страницу
×
×
  • Создать...